17 sierpnia – wspomnienie św. Jacka Odrowąża – prezbitera

Św. Jacek, jako duchowy syn św. Dominika Guzmana, żył według dewizy:
„Mówić nieustannie z Bogiem lub o Bogu” – co oznacza być ciągle zajętym modlitwą i kaznodziejstwem.
Jego życie było przepełnione czcią dla Matki Bożej. Legenda głosi, że kiedy musiał w czasie najazdu Tatarów na Kijów opuścić miasto, zabrał ze sobą Najświętszy Sakrament, aby go uchronić od zniewagi. Wtedy z wielkiej kamiennej figury miała odezwać się Matka Boża: “Jacku, zabierasz Syna, a zostawiasz Matkę?” “Jakże Cię mogę zabrać, Matko Boża, kiedy Twoja figura jest tak ciężka?” Jednak na polecenie z nieba, kiedy uchwycił figurę, miała okazać się bardzo lekką. W kościele dominikanów w Krakowie pokazują dużą statuę kamienną pod nazwą “Matki Bożej Jackowej”.

Matka Boża Jackowa, Klasztor Ojców Dominikanów, Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *